Co všechno je třeba pro provozování webové aplikace

Tento článek je věnován především lidem, kteří s problematikou webových aplikací nemají žádné zkušenosti a chtěli by si pořídit například eshop, ale nevědí, kolik je to ve výsledku bude stát. Kromě samotné ceny aplikace se provoz webové aplikace váže i s dalšími poplatky.

Poplatek za doménu

Doména je jednoznačný identifikátor Vaší aplikace v internetu. Je to přesně ten název, který píšete do adresního řádku vyhledávače – náš portál má doménu hodinovyprogramator.cz. Domény mohou mít různé koncovky – u nás je nejběžnější používat následující:

  • .cz – česká doména
  • .eu – doména Evropské Unie
  • .com – komerční doména

Výběr koncovky domény je zcela na Vás, nicméně pokud cílíte na české zákazníky, je nejlepší volbou koncovka CZ. Cena domény se odvíjí právě od zvolené koncovky a stanovuje si ji registrátor domén. Pokud nevíte na koho se s požadavkem registrace domény obrátit, doporučuji webhostingovou společnost WEDOS. Cena české domény u WEDOSU je příjemných 151 Kč/rok. Poplatek za doménu se typicky hradí jednou ročně (nebo si doménu můžete předplatit i na více let dpúředu).

Poplatek za webhosting

Webhosting je místo, kam Vaši aplikaci nahrajete, aby byla dostupná v internetu. Webhosting typicky nabízejí webhostingové firmy, které Vám zpřístupní určitou část místa na jejich serverech. Cena webhostingu opět záleží na konkrétní nabídce poskytovatele. Většinou je cena stanovena poplatkem za 1 měsíc. Opět můžeme doporučit webhostingovou společnost WEDOS, u ní můžete získat webhosting s neomezeným prostorem již za 25 Kč/měsíc.

Poplatky za doménu a webhosting bývají většinou jedinými náklady na provoz webové aplikace, nicméně pokud chcete provozovat opravdu náročnou aplikaci, je potřeba webhosting nahradit serverem.

Virtuální a dedikované servery

Na většinu běžných aplikací většinou vystačí obyčejný webhosting, nicméně pokud se chystáte provozovat nějakou opravdu náročnou aplikaci pro velké množství uživatelů, je třeba pořídit si server. Virtuální server je levnější řešení – jedná se o server, který je vytvořen pomocí virtualizačního software. Vám se bude zdát jako normální server, nicméně ve skutečnosti běží tento virtuální server spolu s dalšími virtuálními servery na jednom hardwarovém serveru. Jednotlivé virtuální servery tak sdílejí jeden hardware, což má zpravidla vliv na výkon. V případě dedikovaného serveru budete mít k dispozici přímo jeden fyzický hardwarový server.

Servery opět nabízejí webhostingové společnosti a jejich cena závisí na konkrétní nabídce a konfiguraci serveru.