Na co si dávat pozor při nákupu fungujícího webu?

Není žádným tajemstvím, že většina lidí se snaží pomocí internetu vydělat a proto jsou investice do fungujících webů či eshopů poměrně častým jevem. Pokud uvažujete o koupi fungujícího webu za účelem zisku, měli byste si dát pozor na několik věcí, jinak také můžete kupit zajíce v pytli.

Příliš nízká cena v poměru k výdělkům webu

Pokud někdo prodává web, o kterém tvrdí, že bez práce (nebo s trochou propagace) vydělává 100 000 Kč/rok pouze s náklady na webhosting, za cenu např. 10 000 - 20 000 Kč, je dobré se zamyslet nad tím, proč by to dělal? Vždyť 10 000 Kč mu tento web vydělá za měsíc.

V tomto případě je dost pravděpodobné, že to s tím výdělkem nebude uplně tak, jak prodávající uvádí. Velmi časté bývá také zaměňování pojmů zisk a obrat. Při obratu 100 000 Kč žádný zisk být nemusí. Samozřejmě nechceme tvrdit, že každý, kdo levně prodává vydělávající web se Vás snaží podvést (můžek tomu mít jiné vážné důvody), nicméně pokud Vám na ceně něco nesedí, nechte si ukázat účetnictví týkající se webu. Seriózní prodejce své tvrzení určitě podloží fakturami a doklady.

Návštěvnost webu

Velmi důležitým parametrem webu, do kterého hodáte investovat je jeho návštěvnost. Kupovat web bez návštěvnosti nemá přiliš velký smysl. V tomto případě bývá lepší web vybudovat znovu. Před nákupem webu si vždy nechte ukázat statistiky a grafy zachycující návštěvnost v co největším časovém období zpět. Nespokojte se pouze s jedním číslem, které např uvádí, že za rok 2012 web navštívilo 5000 lidí. Nechte si ukázat detailní statistiky zdrojů návštěvnosti. Jen z těch poznáte, že návštěvníci nebyli uměle vytvoření např. pomocí ruzných auro surf služeb, kde 5000 návštěvníků vyjde např. na 10 korun.

Zázračný affiliate

Nabízí Vám někdo šablonový eshop s nehezkou grafikou a napojením na nějaký běžný affiliate program, o kterém tvrdí, že při troše propagace dokáže vydsělat velké peníze? Nevěřte mu.... U kvalitně zpracovaného affiliate webu či eshopu je situace jiná, ale internet je dnes plný doslova odpudivých affiliate eshopů, na které nikdo nepříjde, natož aby nakoupil.

Zjistěte si page rank a srank

Tyto hodnoty udávají jakési hodnocení kvality, které web dostal od vyhledávačů Google (pagerank) a sezna (srank). Pokud jsou tyto hodnoty po několikaletém provozu webu na nule nebo blízko nule, nejspíše bude něco špatně.

Zjistěte si, kdo je majitelem webu, hostingu a domény

Pozornost byste také měli věnovat tomu, kdo je opravdovým majitelem webu, který je Vám nabízen. Může se stát, že přístup k hostingu a správě domény má pouze nějaký správce, který se rozhodl bez vědomí majitele zpeněžit to, co mu nepatří.

Uzavřete smlouvu

Co je psáno, to je dáno. Pokud se jedná o web ve vyšší hodnotě, měli byste si celý nákup ošetřit smlouvou ve které budou specifikovány veškeré závazky kupovaného webu.

Je třeba dávat pozor

Tímto článkem Vás v žádném případě nechceme odradit od investování do webových aplikací. Ani nechceme budit dojem, že každý kdo prodává svůj projekt s vámi nejedná na rovinu. Pouze chceme upozornit na to, že v částečně anonymním prostředí na internetu je třeba, abyste byli obezřetní.

Přejeme Vám tedy, aby Vaše investice byly úspěšné a weby Vám přinášely radost a v neposlední řadě nějaký ten zisk:-)