Co obnáší affiliate a dropshipping

Uvažujete o provozování vlastního elektronického obchodu, ale nechcete se zabývat věcmi jako je odesílání objednávek, vedení skladu a pod? Pak je pro Vás ideální možností využít programů affiliate, přeposílání objednávek nebo dropshipping.

Přeposílání objednávek

Předem bych rád avizoval, že přeposílání objednávek bývá často nesprávně zaměňováno s dropshippingem a naopak. Proto u těchto termínů panuje mezi veřejností značný chaos.

Přeposílání objednávek funguje tak, že svůj eshop naplníte produkty od smluvního dodavatele. V okamžiku, kdy u Vás zákazník provede objednávku následuje její přeposlání Vašemu dodavateli. DOdavatel zařídí odeslání zásilky a cena za objednávku je hrazena zákazníkem přímo dodavateli. Vy se tedy o nic dalšího nestaráte. Na základě zaplacení objednávky je Vám pak dodavatelem připsána provize. Vaší odměnou za zprostředkování objednávky je tedy předem domluvená provize.

Výhoda tohoto systému spočívá především v tom, že se prakticky nemusíte o nic starat a vše za Vás vyřídí dodavatel.

Dropshipping

Dropshipping funguje na jiném principu. Ikdyž v něčem se přeposílání objednávek podobá. Opět naplníte svůj eshop produkty od Vašeho velkoobchodního dodavatele. V okamžiku, kdy Vám přijde objednávka od zákazníka uděláte to, že zboží objednáte u smluvního dodavatele a předáte mu informace o objednávce (o zákazníkovi). Dodavatel zajistí přípravu objednávky a následně ji odešle přímo Vašemu zákaznikovi.

Objednávka je zasílána Vašim jménem spolu s Vaší fakturou. Z toho tedy vyplývá, že zákazník za zboží zaplatí Vám. A vy za zboží zaplatíte svému dodavateli. Rozdíl obou cen je pak Vaším ziskem. Zbývá jen dodat, že volba ceny, za kterou zboží prodáváte zákaznikovi je zcela na vás. Na Vás je pak také řešení případných reklamací a vratek zboží.

Affiliate program

Affiliate je poslední z trojice využívaných partnerských programů. Funguje tak, že Vám "dodavatel" vygeneruje specifický kód, který můžete připojit jako parametr do url adres, kterými odkazujete na web dodavatele. V momentě, kdy uživatel přejde přes Váš odkaz (s parametrem) na web dodavatele a provede zde objednávku (nebo jakýkoli jiný druh domluvené konverze), připíše Vám dodavatel domluvenou provizi (typicky několik procent z uskutečněné objednávky). O vyplacení provize můžete požádat většinou po dosažení určité částky provizí.

Jednotlivé affiliate programy se velmi liší a to především:

  • Výší provize - druh konvertze a výše samotné provize
  • Doby platnosti souboru cookie (pomocí tohoto souboru je návštěvník webu dodavatele "označkován" tak, že je jasné, že přišel od vás. Objednávku může tento uživatel uskutečnit i později např 30 dní od okamžiku, kdy jste ho přivedli na stránky dodavatele).
  • Propagačními materiály - některé programy nabízejí kromě sepciálního parametru v URL i připravené grafické bannery, nebo XML export zboží, který můžete importovat do svých stránek. 

Není to tak jednoduché, jak to vypadá

Možná si po přečtení článku říkáte, že je to přesně ono, co jste hledali a že bez zbytečného zdržování a zařizování skladů a personálu začnete prodávat. Je třeba si uvědomit, že pokud začínáte od nuly, budete velmi těžké přesvědčit zákazníka, aby nakupoval právě u Vás a né v jiném partnerském obchodu, nebo přímo u Vašeho dodavatele.

V okamžiku kdy vlastníte nějaký vhodný distribuční kanál s větším množstvím uživatelů, je situace snažší a můžete tímto elegantním způsobem přilepšit svému rozpočtu.