Přehled nejpoužívanějších redakčních systémů

Pokud by se našel někdo, kdo přesně neví, co si pod pojmem redakční systém představit, rád bych úvodem stručně popsal, co tento termín znamená. Redakční systém, systém pro správu obsahu nebo content management system (CMS) je systém, který umožňuje uživatelskou správu obsahu (nejčastěji webové aplikace)  bez nutnosti znalostí z oblasti programování (kódování a pod.).

Redakční systémy je možné rozdělit podle dvou základních kritérií:

  • Open source redakční systémy - jedná se o neplacené redakční systémy, které jsou k dispozici široké veřejnosti zdarma.
  • Komerční redakční systémy - tyto systémy josu vyvíjeny soukromými firmami (nebo osobami), nejčastěji za účelem prodeje webových aplikací, které jsou na tomto systému postaveny.

Open source systémy

Jak již bylo uvedeno výše, open source systémy (včetně jejich zdrojových kódů) jsou dostupné zdarma a prakticky komukoli.

  • Wordpress - v současné době se jedná o jeden z nejrozšířenějších open source CMS, využívaný především pro správu osobních stránek. Bližší informace o CMS Wordpress naleznete na stránkách http://wordpress.org/.
  • Joomla - velice robustní systém, na kterém je možné postavit téměř cokoli, na co si vzpomenete. Joomla se využívá například pro internetové magazíny, elektornické obchody, komunitní weby a podobné aplikace. Samozřejmostí je možnost vytvoření standardní webové prezentace. Bližší informace o CMS Joomla naleznete na stránkách http://www.joomla.org/.
  • Drupal - oblíbený redakční sytém, který díky svým pluginům umožňuje široké možnosti škálování aplikací, které jsou na tomto systému vytvořeny. Bližší informace o systému drupal naleznete na https://drupal.org/.
  • PrestaShop - speciální redakční systém zaměřený pro tvorbu elektronických obchodů a e-commerce aplikací. Bližší informace naleznete  na http://www.prestashop.com/.
  • Zen Card - další open source systém pro správu elektronického obchodu. Bližší informace o tomto RS naleznete na adrese http://www.zen-cart.com/.
  • Magento - velmi robustní systém pro správu elektronického obchodu, který disponuje velkým množstvím profesionálních funkcionalit. Bližší informace o systému naleznete na adrese http://www.magentocommerce.com/.

Open source redakčních systémů je samozřejmě mnohem větší množství, nicméně tyto patří mezi ty nejpoužívanější. Závěrem bych rád uvedl, že jedou z velkých předností open source RS je to, že k nim existuje komunita uživatelů, kteří vyvíjí vlastní pluginy a rozšíření. Velice často tak naleznete již hotový plugin, který vyřeší Vaše požadavky. Další výhodou, která vyplývá z termínu OpenSource je to, že za systém nic neplatíte.