Open source CMS – dostupné systémy pro eshop

Kdo alespoň trochu sleduje stav eshopů v naší zemi, jistě dá za pravdu tvrzení, že jejich počet neustále stoupá. To je dáno především snadnou možností, jak si vlastní eshop pořídit. Již totiž není nutné spoléhat na naprogramované individuální řešení, nebo na pronájem hotového systému. Dnes frčí redakční systémy typu Open source, které jsou distribuovány zcela zdarma. Pojďme se podívat na ty nejznámější.

Systémů je několik desítek, mezi špičku jich patří jenom pár

Pokud vás zajímá, který systém je na našem trhu naprostou špičkou, tak je to zcela určitě PrestaShop. Ten je mnohými odborníky považován za jeden z nejmodernějších CMS na provoz eshopu. S jeho oblíbeností samozřejmě souvisí i řada dostupných modulů a dalšího rozšíření. Mezi další oblíbený systém bychom měli zařadit i OpenCart, který se může pyšnit hlavně velmi přehledným kódem a také intuitivním ovládáním v samotném systému a při správě obchodu. Trojici těch nejoblíbenějších může uzavřít osCommerce, který je určený hlavně naprostým začátečníkům, kteří do světa internetového obchodu chtějí vstoupit.

Jak si stojí další?

Pokud bychom se měli zaměřit i na další, které jsou na našem ale i světovém trhu využívány, tak bychom neměli zapomenout na Super QC, který je sice distribuován zdarma, ale nabízí také rozšířenou placenou verzi. Podobně je na tom i systém Magento. Mezi ty, které jsoutaké distribuovány zcela zdarma potom můžeme zařadit i Zen Cart nebo systém Quick Cart, který je však unikátní v tom, že ke svému běhu nepotřebuje databázi.
Záměrně jsme si nechali na závěr systémy VirtueMart a Ubercart. Ty totiž nejsou sami o sobě kompletními systémy pro eshop, ale jsou spíše nástavbou, pro již existují redakční systémy, a to RS Joomla v prvním případě, a RS Drupal v případě druhém. S jejich použitím lze tak z původně blogovacího systému vytvořit plnohodnotný eshop.